Köpeğimin Günlük Egzersiz İhtiyacı Nedir?

Tıpkı insanlar gibi, egzersiz de köpeklerin formda kalmasına yardımcı olur, ancak zihinsel sağlıkları için de gerçekten önemlidir.

Tüm köpekler için günlük bir yürüyüş zorunludur, ancak maalesef 2019 yılında PDSA Hayvan Refahı Raporu araştırmalarında köpeklerin yeterince yürümediği ortaya çıktı.

Günlük Yürüyüşler Köpekler İçin Neden Önemlidir?

Tüm köpeklerin mutlu ve sağlıklı olmaları için günlük bir yürüyüş yapmaları gerekir. Dışarı çıkmak, köpeğinizin beynini aktif tutar ve onlar için büyük bir stres atma aktivitesi olur. Köpekler koklamayı ve keşfetmeyi sever, bu yüzden köpeğinizin sağlığının iyi olması için bolca aktiviteye ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkartmayın.
 
Yeterli egzersiz yapmamak sağlık sorunlarına ve  davranış sorunlarına yol açabilir. Obezite köpeklere rahatsızlık veren bir sağlık problemidir, ancak sıkılmak da çok mutsuz bir köpeğe dönüşmesine neden olabilir. Köpeğinizin sinirli olduğuna dair yaygın işaretler; çiğneme, havlama,  yabani otları evin etrafına yaymak ve aşırı tımarlama olabilir. 

Köpeğiniz bu sorunlardan herhangi birine sahipse, daha fazla egzersiz onların sorunları ile daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilir, ancak davranışları hakkında endişeleriniz varsa lütfen daha fazla tavsiye için veterinerinizle de iletişime geçin.

Köpeğiniz İçin Doğru Egzersiz Miktarı Nedir?

Köpeğinizin ne kadar egzersize ihtiyacı olduğu, cinsine, yaşına, sağlığına ve kişiliğine bağlıdır. Aşağıda sizin için araştırdığımız liste, her bir köpek türünün ne kadar egzersize ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Ancak, bildiğiniz gibi, her köpek bir bireydir ve aynı cinsteki köpeklerde diğer köpeklerden farklı olabilir.
 
Köpeğinizin ne kadar egzersize ihtiyacı olduğundan emin değilseniz, tavsiye için veterinerinizle konuşmak en iyisidir.
 
Bu listenin, köpek ırklarının her gün ihtiyaç duyduğu toplam minimum miktar için hazırlanmış bir rehber olduğunu lütfen unutmayın:
 

30 dakika +

 

Bir cevap yazın