Köpeğinizin Yaşlılık Belirtilerini Nasıl Anlarsınız?

Her evcil hayvan sahibi köpeğini kaybetme düşüncesinden korkar, ancak köpeklerin kısa ömürleri olması belki de tek dezavantajı değildir. Onları sonsuza dek yaşatamayız, tıpkı kendi ölümümüzü göz ardı edemeyeceğimiz gibi. Bununla birlikte, onlara tıbbi olarak bakabiliriz, aksi takdirde, yaşlılığın sağlayacağı mutluluğu onlara sağlayamayız.

Hayvanlar yaşlandıkça, vücutları çeşitli değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler her hayvanda aynı olmayabilir. Küçük köpeklerde, kalpteki değişiklikler yaygındır, oysa diğer hayvanlarda böbrekler yavaşlayan ilk organ olabilir. Aşağıdakiler, yaşlı köpeklerde meydana gelen fiziksel değişikliklerdir:

Yaşlı köpeklerin yaşadığı temel değişiklikler

  • Yaşla birlikte, metabolizma yavaşlar ve bu nedenle köpeğin kalori ihtiyacı azalır. Yaşlı köpekleri gençken beslediğimiz miktarda beslersek, kilo alırlar ve belki de sık sık kusarlar. Obezite yaşlı köpeklerde temel sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle, beslenmede lifte artış ve yağda azalma yolu izlenmelidir.
  • Yaşlı köpeklerın, özellikle göz çevresinde gri saçları görülmeye başlanabilir. Saçları incelir ve donuklaşır. Yaşlı köpeklere daha sık bakım yapılmalı ve ciltte herhangi bir değişiklik olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Artrit, yaşlı köpekler arasında yaygın bir sorundur. Yaşlı köpekler merdivenlerden inip çıkarken, zıplarken veya yürürken zorluk yaşayabilirler. Ayrıca kalkarken de zorluklar görülebilir ve uzun bir dinlenme sonrasında yürümeye direnebilirler.
  • Dişi köpekler, meme kanseri veya meme tümörü olarak bilinen bir durum olan meme bezlerinin sertleşmesine neden olabilir.
  • Yaşlı köpeklerde, yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareketi yavaşlar ve kabızlığa neden olur. Kabız bir köpek, evcil hayvanın diyetinde müshil veya daha fazla lif tüketmesini gerektirecek. Bu tür sorunlarda köpeklerinizi direkt olarak veterinerine götürmeniz gerekir.
  • Yaş ilerledikçe, bağışıklık sistemi etkili bir şekilde çalışmaz ve yaşlı köpekler bulaşıcı hastalıklara daha çabuk yakalanabilir. Bu nedenle, bazı hastalıklara veya diğer hastalıklara karşı savunmasız kalmaması için evcil hayvanınızın aşılarını düzgün bir şekilde kontrol etmelisiniz.
  • Tıpkı insanlarda olduğu gibi, hayvanlar yaşlandığında sinir hücreleri ölür ve yerine yenileri gelmez. Sinir hücreleri arasındaki iletişim de değişebilir ve sinir sistemindeki ciddi değişiklikler de davranışlarını değiştirebilir. Semptomlardaki karışıklık veya yönelim bozukluğu, gece huzursuzluk, azalmış aktivite seviyesi, idrara çıkma ve dışkılamayı kontrol edememe, ayrılık kaygısı, saldırganlık, gürültü fobileri ve uluyan veya havlama yoluyla artan seslendirmeyi içerebilir. Bu davranışsal sorunların bazılarını azaltmak için çeşitli ilaçlar verilebilir.

Bir cevap yazın