Köpekler Neden Devamlı Yere Yatar?

Köpeğiniz poposunu yere sürüklüyor mu? Bu her köpeğin kaçınılmaz en sevdiği alışkanlıklarından biridir. Bununla birlikte ciddi bir sağlık sorunu da olabilir!

Köpeğinizin popolarını yere veya çimlere sürüklediğini fark ettiniz mi? Buna Şapşal dilinde “Scooting” denir ve köpeklerde çeşitli nedenleri olabilen oldukça yaygın bir davranıştır. Köpekler tahriş nedeniyle popolarını yere sürükler ve bu tahrişin nedeni iltihaptan enfeksiyona kadar değişir. Köpeklerde anüs tahrişinin en yaygın nedenleri şunlardır:

-Anal bez sorunları
-Tenyalar
-Aşırı dışkı maddesi
-Alerjiler

Ve köpeğinizin poposunu halının üzerine sürüklemesini izlemek istenmese de, onları cezalandırmamak önemlidir çünkü bu durumdan onlar da hiç hoşnut değildir. Tahrişe neyin sebep olduğunu bulmak zor olabilir, ancak bir kez sebebini öğrendikten sonra rahatsızlıklarını hafifletebilir ve “Scooting” oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Anal bez sorunları tahrişe neden olabilir

Anal bezlerin dolması, köpeklerin popolarını yere sürtmesi için en yaygın sebeplerden biridir. Konuşmak için en hoş konu değil, ancak anal bez sorunları oldukça yaygındır ve birçok evcil hayvanı etkiler.

Anal bezler, köpeğinizin anüsünün her iki tarafında bulunan bir çift kesedir. Keseler, yağ ve ter bezleriyle kaplıdır ve salgıladıkları sıvı oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Anal kese etkilendiği zaman köpeklerin sergilediği ilk belirtilerden biri, popolarını yere sürtmeleri olur.

Köpeğinizin anal bez sorunu yaşayabileceğinden şüpheleniyorsanız veterinerinize danışın. Teknik olarak köpeğinizin anal bezlerini kendiniz boşaltabilirsiniz, ancak daha önce hiç yapmadıysanız, veterinerinize prosedürü nasıl yapacağınızı öğretmesini sağlayın. Ayrıca, altta yatan başka sorun olmadığından emin olmak için yine de kontrole gitmeniz de fayda var.

Tenyalar da köpeklerin yere popolarını sürüklemesine neden olabilir

Köpeklerin popolarını yere sürüklemesinin bir başka yaygın nedeni tenyalardır. Tenyalar, enfekte bir konağı alıp genellikle pire olan köpekler söz konusu olduğunda elde edilir.

Tenya olarak anılan bant solucanlarının belirtilerinden biri, tenya segmentlerinin bölgeye neden olduğu tahriş nedeniyle popolarını zeminde sürtmeleridir. Solucanlar köpeğinizin bağırsaklarında olgunlaşır ve tenya segmentleri köpeğinizin anüsünden çıktıklarında tahrişe neden olabilir. Segmentler küçüktür, ancak yakından incelendiğinde bunları görebilirsiniz.

Alerjilerin oluşturduğu tahrişler de “Scooting” için etkili bir neden mi?

Alerjilerin neden olduğu cilt tahrişi, köpeğinizin poposunu yere sürüklemesine neden olabilir. Yiyecek, pire veya diğer çevresel maddelere karşı alerjik reaksiyonlar, köpeğinizin poposu da dahil olmak üzere çok fazla tahrişe neden olabilir. En yaygın köpek alerjilerinden bazıları şunlardır:

-Gıda
-Pireler
-Sigara içilen ortamlar
-Polenler
-İlaçlar

Bazı alerjilerin tanımlanması kolay olabilir – beslenme değişikliği veya pire istilası gibi – ancak toz veya polen gibi çevresel maddeler gibi diğerlerinin tanımlanması daha zor olabilir. Köpeğinizin alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, köpeğinizin alerjisine neyin neden olduğunu belirleme konusunda yardım için veterinerinize danışın.

Bir cevap yazın