Köpeklerde Katarakt Nasıl Engellenir?

10 yaşın üzerindeki yaşlı köpeklerde, gözdeki lensin opaklaşmasından kaynaklanan katarakt geliştirir. Katarakt her iki gözü de etkilediğinde, köpek neredeyse tamamen kör olur. Bunun olmaması için köpeğinizin bu göz problemini aşmasına yardımcı olmak adına düzenli kontroller yapılması gerekir.

İrisin hemen arkasında bulunan göz merceği sürekli büyümektedir. Yeni hücreler sürekli olarak yüzeyde birikir, ancak eskileri kalır. Zamanla, lens yapısı giderek yoğunlaşır ve sonunda saydamlığını kaybeder. Bu sürecin sonuna doğru, köpeğin gözlerinin bu enfeksiyonu mavimsi bir renk alacak ve görüşü giderek kötüleşecektir.

Katarakt, şeker hastalığı bulunan köpeklerde daha hızlı gelişir. Bu durumda, lensin opaklaştırılması, kandaki aşırı glikozdan kaynaklanır. Mercekte metabolik yan ürün birikimi nedeniyle köpeklerde katarakt birkaç hafta içinde gelişebilir.

Köpeklerde katarakt tedavi edilebilir mi?

Katarakt köpeklerde insanlarda olduğu gibi cerrahi olarak tedavi edilebilir. Köpeğiniz 6-7 yaşında olduğunda, veterinerinizin görüşünü kontrol etmesini sağlayın. Ameliyatlar hastalığın erken bir aşamasında yapıldığında, vakaların % 80’inde sonuçların pozitif olduğu görülmüştür. Köpek ne kadar genç olursa, operasyon başarı şansı o kadar artar.

Kataraktı önlemek için köpeklere uygun antioksidanlardan bazıları E ve C vitaminleri, üzüm veya yeşil çay polifenolleridşir. Lutein, gözün retinasında ve kristalin merceğinde bulunan doğal bir pigmenttir. Köpeğinizin günlük diyetine antioksidanlar ekleyerek, vücudunun oksidasyon sürecine karşı reaksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın